Zdravotní potíže způsobené pitím koly

Zajímavý případ byl zdokumentován a nedávno přednesen na setkání Evropské asociace kardiologů. Šlo o případ 31leté ženy hospitalizované pro srdeční problémy a ztrátu vědomí. Krevní testy ukázaly výrazně nízké hladiny draslíku a srdeční aktivita prokazovala nepravidelnosti srdečního rytmu.

Žena neměla v rodinné anamnéze žádný případ srdečních či hormonálních problémů. Jedinou anamnestickou zvláštností bylo, že údajně od svých 15 let nepila žádnou vodu, nápoje typu kola byly jediné tekutiny, které celou dobu konzumovala. Denně vypila, podle svých slov, přibližně 2 litry koly.

Zajímavé je, že již po týdenní abstinenci od Coca-Coly se dostaly hladiny draslíku do normálních hodnot a stabilizovala se také srdeční aktivita.

Úbytek draslíku a příliš cukru

Přílišné pití koly může způsobovat ztráty draslíku. Vysoké dávky kofeinu v kole zvyšují produkci moči a snižují zpětnou resorbci draslíku. Jeho nízké hladiny způsobují u člověka vážné poruchy srdečního rytmu.

Zpětně se ukázalo, že takových případů je zdokumentováno více. Ale potvrzení o vztahu mezi nadměrným pitím koly a nízkými hladinami důležitého draslíku je třeba potvrdit rozsáhlými studiemi.

Případ srdečních problémů je přitom jenom jedna část zdravotních komplikací v důsledku nadměrného pití kolových nápojů.

Velkým problémem kokakolových nápojů je velký obsah cukru a v důsledku toho hrozí řada dalších potíží.

Metabolický syndrom a obezita

Velký příjem cukrů přispívá významně k celosvětově se rozmáhající epidemii obezity. Vysoké hladiny cukrů se přeměňují na tuk, a to v podobě triglyceridů kolujících v krvi nebo na tuk obklopující orgány. Všechny tyto faktory přispívají k vysokému riziku srdečních onemocnění či mrtvice.

Osteoporóza

Lidé pijící Coca-colu třikrát týdně a častěji mají až o několik procent vyšší ztráty kostní hmoty v důležitých místech, jako například v kyčli.

Kyselina fosforečná obsažená v kole zvyšuje totiž aciditu krve a tělo se snaží dostat do acidobazické rovnováhy tím, že odčerpává z kostí vápník za účelem neutralizace kyselého prostředí.

Diabetes

Cukrovka jde ruku v ruce s obezitou a zvýšená konzumace cukru přispívá k rozvoji tohoto onemocnění. U 90 000 dospělých se ukázalo, že pití jednoho a více sladkých nápojů denně vede dvakrát tak často k rozvoji diabetu 2. typu.

.

Zdravotní potíže způsobené pitím koly patří do témat
  • Chvála bohu ! Pavel Kozelský 14.07.2013 10:43:37

    Tento prokletý kapitalistický nápoj piji jenom v případě, že nic jiného není v širém dalekém okolí. To jsem jen rád, že se potvrzuje vliv nadměrné konzumace čehokoliv.

    Jez do polosyta, pij do polipta dlouho budeš živ !

  • Chvála bohu ! Pavel Kozelský 14.07.2013 10:43:34

    Tento prokletý kapitalistický nápoj piji jenom v případě, že nic jiného není v širém dalekém okolí. To jsem jen rád, že se potvrzuje vliv nadměrné konzumace čehokoliv.

    Jez do polosyta, pij do polipta dlouho budeš živ !


Srdeční arytmie patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Srdeční arytmie

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku